L10K
Deutsch English Français Česky Nederlands

 
Běžecký desetiboj −
Co je to?

Jezdím často vlakem a občas se dostanu do hovoru s ostatními cestujícími. Před nějakou dobou, při zpáteční cestě z jednoho běžeckého závodu, jsem vedl velice zajímavý hovor. Postupně přišla řeč i na Běžecký desetiboj a okamžitě přišel dotaz:

Běžecký desetiboj? Co to je?

Jedná se o lehkoatletické závody, při kterých musí každý běžec absolvovat různé běžecké disciplíny od 60 m do 10.000 m.

Deset disciplín? A všechno v jeden den?

Ne, během čtyř dnů. Běžecký desetiboj se koná vždy od svátku Nanebevstoupení Páně až do následující neděle. Přitom se v prvních dnech konají ráno sprinty (60 – 100 – 200 m), v poledne dlouhé trasy (1.500 – 3.000 – 5.000 m) a navečer ty střední (400 – 800 – 1.000 m). Úplně na závěr se koná běh na 10.000 m.

Překážky tam ale nejsou?

Ne. Na štěstí! Ale nejpozději třetí den je každý krok „překážkou“.

Budou dlouhé trasy probíhat v terénu?

Všechny běhy se konají na stadionu na umělém povrchu.

Kdo vyhrává? Jsou jednoduše sčítány časy?

Jednotlivé časovky budou sestaveny podle jednotlivých výkonů. Pro první den budou osobní nejlepší časy odevzdány společně s přihláškou. V následujících dnech budou časy výkonů z předešlého dne přepočteny. Tímto je každý běh zajímavým a napínavým závodem. Při sestavování nebude brán zřetel na věk. Může se tedy stát, že 14letý poběží se „svým dědou“.

Co je to za lidi, kteří něco takového dělají?

Účastníci jsou ženy i muži od mladistvého věku až po vysoký důchodový, profesionální a volnočasoví sportovci, sprinteři, běžci na dlouhou i střední trať. Jedná vždy o směs různých druhů běhu. Nikdo není moc mladý, nikdo moc starý. Každý, kdo je zdravý, má určité běžecké zkušenosti a dostatečně trénoval, se může zúčastnit.

Volnočasoví běžci musí nastupovat proti profesionálním sportovcům, má to smysl?

Časy budou za pomocí speciálního vzorečku, zvlášť vyvinutého pro Běžecký desetiboj, převedeny na body. Kdo po deseti bězích nasbíral nejvíce bodů, je vítěz. V podstatě jsou ale všichni účastníci vítězové. Říká se, že běžečtí desetibojaři jsou „Králové všech běžců“.

Ale vždyť budou oba hodnoceni v různých kategoriích?

Samozřejmě, že existuje také hodnocení podle věkových kategorií, ale pro mě je celkové hodnocení mnohem napínavější: Zde vidím, jak si vedu v poměru k mému přímému běžeckému soupeři.

Jak vznikl Běžecký desetiboj?

První Běžecký desetiboj organizoval v roce 1982 vídeňský učitel Dr. Wilhelm Fischer († 2001) jako uvolňující trénink. Touto formou měl být určen nejvšestrannější běžec. Do roku 1989 se Běžeckého desetiboje účastnili především učni. 1990 byl Běžecký desetiboj poprvé vyhlášen mezinárodně. Účastnilo se ho 133 běžců ze 7 zemí. Jen z bývalé NDR přijelo 55 sportovců. To byl pádný důvod, aby se Běžecký desetiboj konal v dalším roce v Berlíně. Od té doby je místem konání střídavě Německo, Rakousko, Švýcarsko a Česká republika. 2012 se přidala Francie.

Kdy a kde se koná příští Běžecký desetiboj?

Příští Běžecký desetiboj se koná od 29. května − 1. června 2025 v Sömmerdaě (Německo). Vyhlášení, přihlášení a vše ostatní k Běžeckému desetiboji najdeš pod http://www.bezecky-desetiboj.eu.

Mnohokrát děkuji. Tady vystupuji. Šťastnou cestu a možná na shledanou při příštím L10K!

...

    Poslední změny dne: 21.5.2024   [Zpět na začátek stránky]   [Hlavní stránka]   [Impresum]   [2025]   [2024]       © 2002-2024 Uwe Warmuth >>> www.bezecky-desetiboj.eu
    Tato webová stránka nepoužívá cookies, neshromažďuje statistiky návštěvníků a nemá žádné kontakty se sociálními sítěmi.
Zpět na začátek stránky